Derby-ul de Trap al Romaniei

Gheorghe Vasile - castigatorul Derby-ului de trap al Romaniei 2019

Derby-ul de Trap in 2019

In ciuda unor perioade dificile, Derby-ul de Trap continua si isi completeaza an de an lista campionilor.

Pe 6 iulie 2019 a avut loc pe Hipodromul Ploiesti Derby-ul Romaniei la Trap 2019.

Au fost inscrisi in marea competitie sase cai indigeni cu varsta de 4 ani, cai care au alergat pe distanta de 2.700 m:

  1. Secretariat – Slate Cristian
  2. Ops – Dumitru Ionut
  3. Calypso RM – Gheorghe Vasile
  4. Neptuniu – Pruna Mihai
  5. Pandora – Maftei Marius
  6. Veritable Yankee – Paun Mihai

Calypso RM condus de Vasile Gheorghe a reusit sa isi pastreze mai bine energia pentru finalul cursei si a luptat spectaculos cu Veritable Yankee, avandu-l in sulky pe Mihai Paun!

Driverul Vasile Gheorghe isi adauga astfel a treia victoria consecutiva la Derby-ul de Trap al Romaniei.

Lista completa a castigatorilor Derby-ului de Trap al Romaniei

AN NUME CAL TIMP DISTANTA CONCURENTI DRIVER
1924 BATAUS 01:38.20 1700 BORISIAC P.
1925 IN 01:32.50 1700 MATAK I.
1926 DOMNISORU 01:36.00 1700 CORSAK IV.
1927 ALFRED 01:34.70 1700 ANDREYEWSKI M.
1928 GORNIST 01:35.90 2100 VIZNOVICI D.
1929 VULCAN 01:34.00 2100 MATAK I.
1930 RAZVAN 01:34.50 2100 COROL S.
1931 PETRIS 01:31.10 2100 SLOBOZENCO C.
1932 TULIPA 01:31.70 2300 HAUSER I.
1933 IAZ 01:33.40 2300 7 SLOBOZENCO C.
1934 MAGNAT 01:29.60 2300 5 ANDREYEWSKI M.
1935 HARON 01:31.90 2300 8 ANDREYEWSKI M.
1936 VIZIRU 01:28.10 2300 7 COSTANDACHE I.
1937 CUPIDON 01:30.00 2300 5 COSTANDACHE I.
1938 PANDUR 01:29.80 2300 6 CROTENCO I.
1939 PETRUS 01:30.00 2300 7 BORISIAC P.
ADDA WORTHY 01:30.00 2300 7 COROL S.
1940 RAMA II 01:32.30 2300 10 DOBRESCU D.
1941 AVION 01:28.00 2300 11 PAVLIC M.
1942 AVANTY K. 01:30.00 2800 9 PAVLIC M.
1943 ACCELERAT 01:32.00 2800 9 CERCASOFF N.
1944 DELUT 01:30.80 2800 8 SZABO I.
1945 BARBARA 01:28.50 2800 8 GRAJDANESCU B.
1946 POTECUTA B. 01:30.40 2800 8 SZABO I.
1947 FANFARA II 01:28.60 2800 11 CERCASOFF N.
1948 MONTE CARLO 01:26.70 2800 5 GAIDAEV N.
1949 OXFORD 01:30.30 3300 7 GRUMWALD L.
1950 HANS 01:30.50 3300 10 GRUMWALD L.
1951 BUJOREL 01:30.90 3300 7 SZABO I.
1952 OTHELLO II 01:30.90 3300 8 TEOFIL ST.
1953 AVANTY R. II 01:30.00 3300 8 GHEORGHE V.
1954 FELAH 01:32.40 3300 8 COROL S.
1955 FLACAU III 01:31.50 3300 8 BONTOI V.
1956 MOT 01:28.60 3300 9 SZABO I.
1957 FULG 01:28.00 3300 9 TIGAERU D.
1958 SUCCES 01:29.10 3300 9 SZABO I.
1959 BALTARET 01:28.90 3300 9 TANASE GHE.
1960 STRAJA 01:29.20 3300 7 STEFANESCU M.
1961 FLORINEL 01:29.60 3300 10 STEFANESCU M.
1962 BAICAL 01:30.00 3300 10 STEFANESCU M.
1963 LUPTATOR 01:26.60 3300 8 GHINEA GH.
1964 ORIBIL 01:28.90 3300 9 AVRAM G.
1965 LATIN 01:28.80 3300 9 MIHAILESCU S.
1966 SILISTRA 01:29.60 3300 8 STEFANESCU M.
1967 TITIREZ 01:26.80 2800 8 SZABO I.
1968 IZVIN 01:27.10 2800 10 STEFANESCU M.
1969 ARENA 01:27.40 2800 10 TODERAS I.
1970 TALION 01:26.10 2800 8 TANASE GHE.
1971 RAPORT 01:25.80 2800 9 AVRAM G.
1972 TORPEDO 01:27.30 2800 11 STEFANESCU M.
1973 GABARIT 01:26.60 2800 11 GHEORGHE V.
1974 RATIUNEA 01:25.70 2800 11 TANASE GHE.
1975 IVORIU 01:25.80 2800 11 DINU TR.
1976 TUREL 01:26.50 2800 9 MARINESCU TR.
1977 RAZLIN 01:24.80 2800 8 MARINESCU TR.
1978 HELIS 01:25.50 2800 9 STEFANESCU M.
1979 JURAT 01:26.60 2800 9 POPA D.
1980 SELENAR 01:27.10 2800 10 GHEORGHE V.
1981 RODION 01:26.70 2800 11 NICOLAE N.
1982 HEMEIUS 01:27.50 2800 10 GHEORGHE N.
1983 TRIFOI 01:25.40 2800 10 TANASE GHE.
1984 INTIM 01:26.50 2800 7 MARINESCU TR.
1985 BON 01:25.10 2800 9 TANASE GHE.
1986 CORAN 01:25.30 2800 8 STEFANESCU M.
1987 RARAU 01:24.60 2800 12 TANASE GHE.
1988 AGER 01:24.90 2800 12 PATRASCU V.
1989 SINOE 01:23.40 2800 11 TODUTA D.
1990 VARBITA 01:25.10 2800 13 STEFANESCU M.
1991 RASUNET 01:24.30 2800 12 STEFANESCU M.
1992 ORTOZA 01:25.80 2800 15 NICOLAE N.
1993 TULNICI 01:25.40 2800 13 SLATE CR.
1994 ROMINA 01:23.70 2800 6 IORGA C.
1995 OROLOGIU 01:23.60 2800 8 TANASE GHE.
1996 ORDONAT II 01:25.10 2800 12 GHEORGHE V-LE.
1997 SPRINT 01:23.60 2800 12 SLATE CR.
1998 VANESA 01:24.20 2800 10 GHEORGHE CR.
1999 CLASIC 01:30.70 2800 12 MIHAI DV.
2000 VRAJA NOPTII 01:24.80 2800 11 GHEORGHE CR.
2001 SUCARELI 01:24.30 2800 8 MARCIU A.
2002 KINTA 01:27.10 2800 7 DOBRE D.
2003 NEDELCU 01:24.50 2800 10 GHEORGHE V-LE.
2004 HERA 01:24.40 2800 10 PAUN M.
2005 REGINA KIRA 01:29.60 2800 10 SLATE CR.
2007 CARLOS 01:23.80 2800 5 GHEORGHE V-LE.
2010 ZAZA 01:27.00 2800 6 MIHAI DV.
2011 ONLY YOU 01:28.50 2800 7 PAUN M.
2012 BAIKAL 01:27.40 2800 9 PAUN M.
2013 OLIMP 01:23.70 2800 9 SLATE CR.
2014 DARIUS 01:23.20 3100 8 DIMA I.
2015 VIJELIE 01:27.60 2700 3 COSTACHE M.
2017 STAR NOBEL 01:29.00 3100 6 GHEORGHE V-LE.
2018 SPEEDY NOBEL 01:24.60 2700 8 GHEORGHE V-LE.
2019 CALYPSO RM 01:25.10 2700 6 GHEORGHE V-LE.

Sursa foto: herghelie.ro

 

Rasa Falabella

Herghelie.ro
3 min read

Rasa Criollo

Herghelie.ro
2 min read

Rasa Campolina

Herghelie.ro
2 min read

2 Replies to “Derby-ul de Trap al Romaniei”

Comments are closed.