Câstigătorii Derby Român

Curse Derby Roman

Despre Derby-ul Român

Derby-ul Român era cea mai importantă cursa a anului pentru caii pursânge englez pe Hipodromul Băneasa. Aceștia aveau o singură ocazie de a participa, la vârsta de 3 ani, fiind practic proba de foc pentru alegerea cailor de performanță.

Cursele oficiale au început in octombrie 1875, iar ultima alergare a avut loc în anul 1960, Hipodromul Băneasa fiind apoi demolat.

Cursele de cai Derby de la Băneasa erau organizate pe o lungime de 2.200 m începând din 1888. Inițial au fost alergări pe distanțe de 2000 m. Începând cu anul 1925 Derby Român s-a disputat pe o pistă cu o lungime, potou-potou, de 2400 metri. Această pistă s-a numit pista de Derby, fiind realizată special pentru a se alerga Derby Român. Dar mai multe informații despre celebra alergare în detaliatul articol https://galop.ro/derby-roman/.

Alexandru Marghiloman a fost câștigătorul a 25 de Derby-uri, dintre care 10 la rând, în perioada 1899 si 1908. Este deținătorul recordului absolut cu aceste performanțe uimitoare.

Acum e momentul să îi descoperim pe campionii turfului din România.

 

Câștigătorii Derby Român 

Anul cursei Numele calului Culoare Sex Anul nasterii Tata Mama Proprietar Jocheu
2000 Datina Roib F 1997 Valah Dalida Herghelia Cislău N. Gheorghe
1960 Palmira Murg închis F 1957 Argus Penicilina Herghelia Balc M. Câmpeanu
1959 Pardubice murg M 1956 Gradivo Perdita Herghelia Cislau V. Huțuleag
1958 Gal Murg M 1955 Rival Galina Herghelia Cislău Ștefan Botescu
1957 Pușa Murg închis F 1954 Epigon Polka Herghelia Slobozia M. Câmpeanu
1956 Capra Murg F 1953 Petruș Capua Herghelia Cislău V. Huțuleag
1955 Petrică Murg M 1952 Cordon Rouge Poenița Herghelia Cislău V. Huțuleag
1954 Mac II Murg M 1951 Rival Morărița Herghelia Cislău G. Stoian
1953 Sorin II Murg M 1950 Rival Sorcova Herghelia Cislău V Huțuleag
1952 Matador Murg M 1949 Brancas Malina Herghelia Cislău V. Pinciu
1951 Comandor Murg M 1948 Martalocz Capua Herghelia Cetina I. Pall
1950 Epigon Murg M 1947 Cordon Rouge Elada Herghelia Afumati Aristide Cucu
1949 Poezia Murg F 1946 Arkina Poenița Herghelia Scroviștea C. Iorga
1948 Mușchetar Roib M 1945 Firdaussi My Lass Ecaterina Guliano W. Gill
1947 Fantastic Murg M 1944 Firdaussi Frusinica Herghelia Periș Ștefan Botescu
1946 Mosquito Roib M 1943 Firdaussi My Lass Emil Ottulescu J. Gill
1945 Motan Roib M 1942 Firdaussi My Lass Emil Ottulescu J. Gill
1944 Golf Murg inchis M 1941 Son In Love Gospodina A. Dumitraș St. Simon
1943 Burgund Sur M 1940 Birmah Biskra Grajdul Bucegi Nicolae Ilinca
1942 Foișor Sur M 1939 Birmah Fairy Tale Herghelia Periș Nicolae Ilinca
1941 Boer Bibi Roib M 1938 Epinard Buland Bibi Herghelia Periș Nicolae Ilinca
1940 S.O.S. Murg M 1937 Satrap Sirenetta Simon Schwartz Aristide Cucu
1939 Halmei Roib M 1936 Bon Jeloud Haimana Ion Vidrighin R. Cristea
1938 Oștean Murg M 1935 Satrap Orange Flower R. Polizu-Micşuneşti R. Cristea
1937 Bastard Murg M 1934 Defensor Gogorița V. Moisescu M. Mullot
1936 Gorgos Murg M 1933 Ghiaur Genevieve C. Dumitrescu R. Vincent
1935 Pipico Roib M 1932 Sanskrit Lenuța George Negropontes N. Ilinca
1934 Toiag Murg M 1931 Blue Boy Tamborina Gheorghe Moruzzi M. Georges
1933 Scârbă Mică Murg M 1930 Prince D`Orange II Sirena Simon Schwartz F. Keogh
1932 Leu Murg M 1929 Light Hand Collienne George Negropontes M. Csillag
1931 Bar Le Duc Roib M 1928 Prince D`Orange II Barcika Constantin Diamantescu J. Cokeram
1930 Coquin Murg M 1927 Favara Code I. Schlesinger F. Hofbauer
1929 Satrap Murg M 1926 Predicateur Szerencse Herghelia Balc A. Philips
1928 Ghiaur Murg inchis M 1925 Zori de Zi Garoafa Grajdul Marghiloman M. Csillag
1927 Maltezi II Murg M 1924 Defensor Morelli Herghelia Sasca J. Cokeram
1926 Banu Mărăcine Roib M 1923 Tokfilko Bistrița Simion Schwartz J. Cokeram
1925 Lulli Murg M 1922 Swynford Grassy George Negropontes M. Csillag
1924 Lefter Murg M 1921 Zori de Zi Lalea Alexandru Marghiloman Mac Intyre
1923 Taifun Murg M 1920 Call O`The Wild La Tourbie Vasile Maltezeanu Mac Intyre
1922 Ghici? Murg M 1919 Zori de Zi Garoafa Alexandru Marghiloman J. Gill
1921 Flașneta Murg F 1918 Dristor Flamura Alexandru Marghiloman
1920 Roșcova Murg F 1917 Zori de Zi Ramura Alexandru Marghiloman
1919 Fluieraș Murg M 1916 Imari Flamura Costache Răzvan
1918 Fără curse
1917 Fără curse
1916 Dristor Murg M 1913 Solon Dina  Alexandru Marghiloman Taylor
1915 Frasin Murg M 1912 Solon Finlas Alexandru Marghiloman Taylor
1914 Fleac Murg inchis M 1911 Solon Flamura Charles Durnell Charles Durnell
1913 Zori de Zi Murg M 1910 Collar Mrs. Despard Alexandru Marghiloman W. Wiley
1912 Whisky Murg M 1909 Solon Winifred II Alexandru Marghiloman Wilson
1911 Freamat Murg M 1908 Solon Finlas Alexandru Marghiloman Wilson
1910 Vifor Murg M 1907 Solon La Vedette Alexandru Marghiloman H Buxton
1909 La Catherina Murg F 1906 Collar Manacle George Negropontes F. Rositter
1908 Whig Murg M 1905 Collar Winifred II Alexandru Marghiloman H. Buxton
1907 Val Vârtej Murg M 1904 Solon La Vedette Alexandru Marghiloman T. French
1906 Tina Roib F 1903 Enterprise Irish Rose George Negropontes T. French
1905 Stânca Murg F 1902 Callistrate Sagesse Alexandru Marghiloman Peake
1904 Mărăsești Murg M 1901 Raconteur Lady Commissioner Alexandru Marghiloman F. Rositter
1903 Esquif Murg M 1900 Sledge Elisa Alexandru Marghiloman Wilson
1902 Cobzar Roib M 1899 Sledge Cobweb Alexandru Marghiloman Cole
1901 Arges Sur M 1898 Sledge Arrivée Alexandru Marghiloman Cole
1900 Ardeal Roib M 1897 Goum Arrivée Alexandru Marghiloman G. Phillips
1899 Melingue Murg M 1896 Sledge Pajtasné Alexandru Marghiloman Sanderson
1898 Eole Murg M 1895 Volant Unda Mihail Mărescu Barret
1897 Pajera Murg F 1894 Sledge Pajtasné Alexandru Marghiloman
1896 Paradox Roib M 1893 Villeroy Pajtasné Alexandru Marghiloman
1895 Oltu Roib M 1892 Poulet Landrecies Mihail Mărescu
1894 Darling Murg F 1891 Indien III Piccadily Nicolae Vlădoianu Cood
1893 Partisan Roib M 1890 Chalumeau Pajtasné Alexandru Marghiloman
1892 Saint Cyrien Roib M 1888 Boiador Saint-Cyrienne Alexandru Marghiloman A câștigat și la 4 ani
1891 Saint-Cyrien Roib M 1888 Boiador Saint-Cyrienne Alexandru Marghiloman
1890 Cartuș Murg M 1887 Gareth Oceana Mihail Mărescu
1889 Loteria Murg F 1886 Gantelet Lady Bess Alexandru Marghiloman Coode
1888 La Gondola Murg F 1885 Gantelet Oceana Constantin Blaremberg
1887 Vijelia Roib F 1884 Touchet Vittoria Constantin Blaremberg Woodhouse
1886 Lord Byron Murg M 1883 Philamon Lady Bess Constantin Blaremberg
1885 Prim Murg M 1882 Gantelet Pyrenées Constantin Blaremberg
1884 Ouragan Negru M 1881 Gitano Galauca Constantin Blaremberg
1883 Meteor Roib M 1880 Feu D`Amour L’Ingénue Constantin Blaremberg
1882 Monarque Murg M 1879 Octave Yelva Constantin Blaremberg
1881 Mars II Murg M 1878 Mirabeau Miss Froylac Alexandru Marghiloman
1880 Vesta Murg F 1877 Octave Validée Constantin Blaremberg
1879 Roland II Roib M 1876 Roland I Dușinca Ion N. Lahovary
1878 Fara curse
1877 Fara curse
1876 Cora Murg F 1873 Octave Alice I Constantin Blaremberg
1875 Gizelda Murg F 1872 Royale Navarre Miss Anette Alexandru Bals Haycock

Surse:

www.jockeyclub.ro

www.galop.ro

http://www.bloodlines.net

 

Rasa Shetland

Herghelie.ro
2 min read

Rasa de cai Salernitano

Herghelie.ro
2 min read

Citate despre cai

Herghelie.ro
3 min read

One Reply to “Câstigătorii Derby Român”

Comments are closed.